Przejdź do głównej zawartości

Skrawki Błękitu- Lois Lowry

Cześć kochani! 
Na początku postu chciałabym Wam bardzo podziękować, za to, że mam już 100 obserwatorów! Dzięki za to, że czytacie moje recenzje :)
Dzisiaj opowiem Wam o Skrawkach Błękitu, czyli drugiej części niedawno recenzowanego przeze mnie Dawcy.
Zdziwiło mnie to, że Skrawki Błękitu choć są kontynuacją Dawcy w ogóle nie opisują dalszych losów Jonasza. Opowiadają za to one o młodej Kirze, która mieszkała w brutalnej, prymitywnej społeczności. Od zawsze była dobrą hafciarką, przepiękne wzory same pojawiały się w jej głowie. Niestety dla mieszkańców była zawsze tylko kłopotem- urodziła się kaleką, a w jej społeczności nie tolerowano takich osób. Dziewczyna jako niemowlę zginęłaby porzucona w lesie na pastwę dzikich Bestii gdyby nie wstawiennictwo jej dziadka, który zajmował ważne miejsce w radzie miasteczka.
Lecz gdy Kirze umarła matka i została całkowicie sama, z niczym, miejscowa ludność znowu chciała osądzić ją i skazać na łaskę okrutnych Bestii, co równało się z wyrokiem śmierci…
Na szczęście z powodu jej talentu rada wstawiła się za nią, obiecując dać jej dach nad głową. Jednakże wszystko miało swoją cenę i za dane przywileje Kira musiała poświęcić godziny na haftowaniu rzeczy, które chciała od niej władza. Myśląc o tym jak o przywileju, z czasem zauważa prawdę strasznej rzeczywistości…
Ma powody, by jak i Jonasz wstrząsnąć swą społecznością i zapewnić jej lepsze jutro.


Kiedy ci na kimś zależy, dajesz mu coś wyjątkowego. Coś, co sobie ceni. To jest właśnie prezent.


Cóż… Wydaje mi się, że więcej po niej oczekiwałam, a szczególnie informacji o dalszych losach głównego bohatera Dawcy i niestety trochę się rozczarowałam. Książka opowiada o tym samym świecie i podobnych problemach, ale zdaje mi się, że czegoś w niej brakowało, może tego klimatu z Dawcy, abym mogła napisać, że była lepsza od poprzedniej.
Nie zawyrokuje jednak, że była zła, bo styl Lowry i tutaj wciągał. Stworzyła ona po raz kolejny barwny, dystopijny świat z mrocznymi intrygami. Dlatego wszystkim osobom, które urzekł Dawca polecam zapoznać się z historią Kiry, Thomasa i jej młodszego przyjaciela Matta oraz wiernego Patyka.


Moja ocena:
8/10


★★★★★★★★☆☆ 

Zaczytanego dnia!

___________________________________________
Lois Lowry, Wydawnictwo Galeria Książki, stron 289, 2014
Przełożyła: Paulina Braiter

Komentarze

 1. Wczoraj przeczytałam "Dawcę" i zastanawiam się nad przeczytaniem kontynuacji. Czy w tej książce dzieje się więcej niż w jej poprzedniczce? W "Dawcy" brakowało mi akcji, która uwielbiam w książkach, więc nie chcę zawieść się na tej serii, której pierwsza część spodobała mi się pomimo powolne akcji.
  Pozdrawiam
  Daria z ksiazkajestniczymogrod.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam gdzieś, że cała seria pod koniec się jakoś łączy, a te pierwsze tomy są właśnie ze sobą luźno powiązane. Czytałam "Dawcę" i był dobrą książką, ale nie mam ochoty na kontynuację ;D.

  papierowe-strony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś post (co jest ważne przy komentowaniu, a często omijane) to pozostaw komentarz, podziel się opinią :)

Popularne posty z tego bloga

Apollo i Boskie Próby. Ukryta Wyrocznia- Rick Riordan

Hej! Udało mi się (znowu ;) zmienić szablon. Co myślicie o nim? Mówcie jakie poprawki mogę ewentualnie wprowadzić. Jeśli chcielibyście, żebym wam też jakiś szablon zrobiła- piszcie ;).
Ostatnio udało mi się dorwać (czytaj kupić) pierwszy tom nowej serii Ricka Riordana, a mianowicie : Apollo i Boskie Próby. Ukryta Wyrocznia.

Jako, że jestem wielką fanką wujka Ricka (czyli Ricka Riordana, twórcy książek o Percym Jacksonie oraz wielu innych o mitologii, nie tylko greckiej), była to dla mnie obowiązkowa pozycja do zakupienia, zaraz po wydaniu. Sam pomysł autora na tę książkę już mnie strasznie zainteresował, bo jeszcze nie czytałam o takiej karze dla boga- Zeus uczynił Apolla śmiertelnym przez jego przewinienie. Koncepcja wydała mi się nowa, ciekawa. Po ostatniej części przygód o greckich herosach wydawało mi się, że autorowi brakowało trochę pomysłów, jednak tym bardzo pozytywnie mnie zaskoczył!

Dawca- Lois Lowry

Wizjonerska opowieść o świecie, w którym ludzie zapomnieli, czym są miłość, pamięć i... kolory. 


Post gościnny z Amy

Hej! 
Dzisiaj gości u mnie Amy zhttp://amyrysuje.blogspot.com. Zapraszam do czytania!

________________

Cześć! Postanowiłam razem z Weroniką, że wymienimy się postami gościnnymi. Uważam, że takie wpisy są ciekawe, ponieważ dzięki nim mogę poznać kolejnego ciekawego blogera, o którym nie miałam zielonego pojęcia.