Przejdź do głównej zawartości

Dawca- Lois Lowry


Wizjonerska opowieść o świecie, w którym ludzie zapomnieli, czym są miłość, pamięć i... kolory. 

 W społeczeństwie, w którym żył dwunastoletni Jonasz, nikt nie zaznał bólu, cierpienia, samotności… Wszystko  było idealnie dopasowane. Wyznaczone rodzicielki rodziły dzieci, które trafiały do specjalnie dobranych komórek rodzinnych,  a władze wybierały dla każdego najlepszą pracę, troszczyły się dziećmi i starcami.
Jednak wszytko miało swoją cenę- w zamian za spokojne, pozbawione przykrości życie, mieszkańcy tej wspólnoty nie mieli emocji- radości, miłości, wiary, dumy, nadziei.
Jonasz nieświadomy istnienia takich odczuć, żył wyczekując ceremonii dwunastolatków, kiedy ze swoimi rówieśnikami miał być przydzielony do danej profesji. Sam nie wiedział kim chce zostać, ani jaki zawód dla niego wybrano.
W czasie uroczystości, okazało się, że wybrano go do czegoś specjalnego…
Miał zostać nowym Odbiorcą pamięci, najważniejszą osobą w społeczeństwie.  
Jego szkolenie miało być bolesne, lecz miał się on dowiedzieć czym są prawdziwe emocje, miłość i…  kolory.        
On i Dawca jako jedyni znali przeszłość świata i dzięki niej mogli spróbować naprawić tą szarą, uporządkowaną rzeczywistość. Jednak kiedy wyszło na jaw, że Jonasz jak najszybciej musi uratować osobę, którą kocha, bał się on, że nie jest gotowy pomóc swojemu społeczeństwu, jak i potrzebującemu.Jonaszu, kiedyś ludzie mieli uczucia. Wiemy, że kiedyś ludzie czuli dumę, smutek...
Miłość - dorzucił Jonasz. - I ból.
Nie ból jest najgorszy w posiadaniu wspomnień, ale samotność

To był chyba mój jedyny przypadek, gdy obejrzałam najpierw film, a dopiero później przeczytałam książkę. Dlaczego? Przed zobaczeniem go nawet nie wiedziałam, że istnieje taka powieść. Ekranizacja wydała mi się bardzo dobra, jednak kiedy udało mi się w końcu przeczytać książkę, po prostu się nią zachwyciłam.
Dystopijny świat, osadzony w nieokreślonej przyszłości, rządzący się zasadą jedności. Nikt nie mógł się wyróżniać, jednak Jonasz zawsze podejrzewał, że widzi więcej niż inni. Przy książce pomimo jej objętości (bo nie miała nawet 300 stron) towarzyszyło mi tak wiele emocji, których nie umiałabym opisać… Wzruszająca historia z zakończeniem dającym nadzieję na lepsze jutro.
Polecam bardzo, szczególnie fanom dystopii, science fiction, ale także każdemu kto ma dosyć szarej rzeczywistości i chce wnieść trochę koloru do swego życia.

Pamiętajmy o naszej przeszłości. Nie wymazujmy jej, a czerpmy z niej mądrość, aby nie popełniać tych samych błędów co ktoś przed nami.


Moja ocena:


9/10


Troszeczeczkę mnie teraz nie będzie, bo wyjeżdżam na wakacje :P, więc życzę od razu wszystkim zaczytanych wakacji :)
Pozdrawiam!

Komentarze

  1. nie wiedziałam, że Dawca jest zekranizowany. książkę mam w planach :D zostaję na dłużej i pozdrawiam :)
    wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. nie wiedziałam, że Dawca jest zekranizowany. książkę mam w planach :D zostaję na dłużej i pozdrawiam :)
    wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś post (co jest ważne przy komentowaniu, a często omijane) to pozostaw komentarz, podziel się opinią :)

Popularne posty z tego bloga

Dyskusja nt. ostatniej części Harrego Pottera.

Hej! Dzisiaj przychodzę do Was z czymś innym niż zwykle, a jest to dyskusja o niedawno wydanej części Poterra. Mówimy o wszystkim, więc jeśli jeszcze nie czytałeś książki, nie waż się czytać wpisu. Spojlery 😉 Osiem pytań, osiem osób, wszystko po to, aby pogadać o ósmej części słynnej serii książek. Jak inni ją postrzegają? (Jeśli jesteście ciekawi mojej opinii, zapraszam tutaj na recenzję). Jest nic nie warta, czy wręcz przeciwnie? 


The call. Wezwanie- Peadar O'Guilin

Co byś zrobił mając tylko chwilę, żeby uratować swoje życie, a zegar już zaczął odliczanie?
Trzy minuty
Wszyscy nastolatkowie wiedzą, że pewnego dnia znajdą się w przerażającej krainie, do której zostaną Wezwani.
Dwie minuty
Na nieznanym terenie ruszą za nimi bezwzględni łowcy, którzy zrobią wszystko, by ich dopaść i zabić.
Minuta
A Nessa nie może biegać. Czy mimo poraż enia nóg ma szansę na przeżycie, kiedy przyjdzie pora jej Wezwania?
Czas ucieka…


Zacznę od tego, że książka była pełna akcji i to mi się w niej bardzo podobało. Nie było tam nie potrzebnych opisów przyrody, skupiała się na postępie w fabule i rozwoju osobistym głównych bohaterów. Właśnie główna bohaterka miała coś w sobie, przez co umiała przyciągnąć czytelnika do czytania.  Była ona zaradna, co mi się bardzo spodobało. Może to po prostu moje preferencje, ale nie cierpię bohaterek, które rozczulają sie nad sobą.
- Zamierzam przeżyć - mówi. I nikt mi w tym nie przeszkodzi.Wierzy w każde wypowiedziane słowo.

Powieść sama w sobie m…

Recenzja ,,Za niebieskimi drzwiami'' - Marcin Szczygielski

Hej! Dzisiaj opowiem wam o ,,Za niebieskimi drzwiami’’ Marcina Szczygielskiego. Książkę wypożyczyłam z biblioteki za namową koleżanki, która powiedziała mi, że czytała tą książkę i bardzo jej się spodobała. Wzięłam ją więc do domu. Byłam już bardzo zaciekawiona okładką. Chłopiec chodzący o kulach i dziwne skrzyżowanie małpy, pająka i ptaka? Tak mi się na początku skojarzyły ;-)  O ile o tych dziwnych stworzeniach trudno będzie mi wam opowiedzieć i to raczej wole zostawić chętnym do przeczytania tej lektury, to o chłopcu już wam mogę trochę opowiedzieć.
Nazywa się Łukasz Borski, ma 12 lat. Dlaczego chodzi o kulach? Wszytko przez ten dzień kiedy ma pojechać z matką na wspólne wakacje, jednak niespodziewanie mają wypadek. Chłopiec po wypadku ma wiele problemów z nogami i musi przejść wiele operacji. Dlatego nie może chodzić zupełnie sam. Jego mama jest śpiączce -więc musi zamieszkać w Brzegu- malutkiej nadmorskiej mieścinie z ciotką Agatą.  Zdziwiło mnie to, że okazało się iż chłopiec sam za…